KABİN BAKIMI VE HİJYEN

Dondurma servisi yapan personelin bu işi yapabilmek için gerekli sağlık koşullarını sağlaması gerekir. Bunun için burun, boğaz kültürü, portör, akciğer filmi, Hbs, anti-Hbs (Hepatit B) testlerini yaptırmalıdır. Sonuçları uygun olmayan personelin çalışmasına izin verilmemelidir.

Düzenli periyotlar dışında kontroller işe girmeden önce, hastalık sonrası işe geri dönüşte de yapılmalıdır. Ayrıca grip/nezle olan ve açık yarası bulunan kişiler servis yapmamalıdır.

 

EKİPMAN VE MEKAN HİJYENİ

 • Dondurmanın mikrobiyolojik kirlenme açısından en riskli noktası kepçedir. Servis yaparken, kabından çıkarıldıktan sonra havada hızlıca sallanarak kepçenin suyu uzaklaştırılmalıdır. Sünger ya da bez kullanılmamalıdır. Kepçenin suyu uzaklaştırılmaz ise servis sonrasında dondurma üzerinde buz kristalleri oluşur.
 • Kepçenin sürekli kepçe kabında tutularak kirlenmesi önlenmelidir. Kepçe kabının içindeki su, en az iki saatte bir değiştirilmeli (kullanım sıklığına göre daha sık) ve her değiştirilmeden sonra içine çeyrek limon sıkılmalı ya da bir miktar limon tuzu konulmalıdır.
 • Kepçe kabı farklı amaçlar için kullanılmamalıdır. Kap olmadığı durumlarda kesilmiş pet kola şişesi gibi hijyenik olmayan çözüm yolları tercih edilmemelidir. Bakteri bulaşmasını engellemek adına tuvaletler servis alanına yakın olmamalıdır.

 

KİŞİSEL HİJYEN MALZEMELERİ

 • Servis kıyafetleri, açık rekli (mümkün ise beyaz) olmalıdır. Dış yüzünde dondurmanın içine düşebilecek düğme, rozet gibi nesneler olmamalı, cep bulunmamalı, eğer var ise içine eşya (kalem vb.) konulmamalıdır.
 • Kıyafetlerin kirlenmesi beklenmeden, düzenli aralıklarla yeterli sıcaklıkta ve deterjan yardımıyla özel olarak yıkanmalıdır. Servis kıyafetleri başka bir alanda giyilmemelidir.
 • Ürünlerin içine kıl düşmesini önlemek amacıyla servis yapan personelin saçlarının tamamı bone içinde kalacak şekilde kapatılmalıdır.
 • Ürünlerin mikrobiyolojik ve fiziksel yönden kirliliğini önlemek için servis sırasında steril plastik eldivenler kullanılmalıdır. Her kullanımda eldivenler temiz bir zemine konulmalı; kirlendiğinde, temiz olmayan bir yüzeye dokunulduğunda ve her saatte bir kez değiştirilmelidir.

DONDURMA SERVİSİ VE KABİN BAKIMI

 • Kabin doğrudan güneş almayan ve ısı yayan cihazlardan (soba, klima, kalorifer peteği gibi) uzak bir noktaya yerleştirilmelidir. Böylece kabin içi sıcaklığının yükselmesi ve karlanmanın önüne geçilerek kabin motorunun daha fazla çalışmasına bağlı elektrik tüketimi artışı engellenmiş olacaktır.
 • Kabin, fanının bulunduğu ızgaralarının önünü kapatacak şekilde duvara yaklaştırılmamalı, kabin ile duvar arasında en az 10 cm boşluk bırakılmalıdır. Izgaraların kirlenmesine izin verilmemelidir.
 • Kabinin fişi asla çekilmemelidir. Aksi takdirde ürünlerde erime riski oluşur ve yeniden satılamaz. Ayrıca fişi yeniden takıldığında kabin eski sıcaklığına gelebilmek için daha fazla çalışmakta ve daha fazla elektrik tüketmektedir.
 • Kabin yanında çöp kovası bulunması çevre temizliği açısından çok önemlidir. Mümkünse çöplerin görenmemesi için çöp kovası kapaklı olmalı, içine poşet yerleştirilmeli ve günde en az iki kez boşaltılmalıdır.
 • Kırılıp ürün içine düşme riski oluşturacakları için, dondurma kupları soğutulmak üzere kabin içine konulmamalıdır.

DONDURMA SERVİSİNİN İNCELİKLERİ VE DOĞRU KEPÇE KULLANIMI

 • Kabin temizliğine her zaman büyük önem verilmelidir. Kabinlerin dış yüzeyi her gün en az bir defa temizlenmelidir. Metal ve plastik yüzeyler sabunlu ve yumuşak bir bezle silinmeli daha sonra da kurulanmalıdır. Plastik yüzeylerde alkol, aseton, solvent gibi yüzeyi bozucu maddeler kullanılmamalıdır. Cam yüzeyde kireç lekelerini önlemek için özel cam silme sıvıları kullanılmalıdır.
 • Kabin iç yüzeyi günde en az bir defa temizlenmelidir. Kabin içinde oluşan karlanma plastik bir kazıyıcı ile kazınarak kabin dışına atılmalıdır. Böylece kabinin soğutma performansı artar, elektrik tasarrufu sağlanır.
 • Kabin içine dondurmadan başka bir ürün (kola, karpuz, su, vb.) konulmamalıdır. Bu yabancı maddeler, dondurmaların erimesine neden olacağı gibi hijyen kurallarına da aykırıdır.
 • Kabine kırmızı yükleme seviye çizgisinin üzerinde dondurma konulmamalıdır. Bu çizginin üzerindeki bölge yeterince soğutulamamaktadır.
 • Kabin sıcaklığı, ürünün kepçe yardımıyla daha kolay alınabilmesi için -16OC° olmalı, servis saatleri dışında ise -18OC°’de sabitlenmelidir.

DOĞRU DONDURMA KABİNİ KULLANIMI VE BAKIMI