LEZZETLİ VE PRATİK TARİFLER

Ballı Tarçınlı İncir Yatağında Çam Fıstıklı Dondurma

MALZEMELER

3 su bardağı kuru incir (ince kıyılmış)
2 su bardağı su
6 çorba kaşığı bal
2 çorba kaşığı tarçın
1 adet portakal kabuğu rendesi
Tepeleme bir su bardağı çam fıstığı (kavrulmuş ve kıyılmış)
1 çorba kaşığı su

HAZIRLANIŞI

İncir, su, bal ve tarçını bir tencereye koyup orta derece ateşte karıştırarak pişirin. Kaynamaya başladığı zaman altını kısın; üstü açık bir şekilde, 5-7 dakika, incirler yumuşayıp karışım koyulaşana dek yavaş yavaş kaynamaya bırakın. Karışımınızın reçel kıvamına geldiğinden emin olun. Pişirme süreniz incirlerin kuruluğuna göre değişiklik gösterebilir. Eğer karışımınız koyulaşmasına rağmen incirler hala yumuşamadıysa biraz daha su ekleyin. Hazır olduğunda ocaktan alıp tamamen soğumaya bırakın.
İncirler soğuduktan sonra rendelenmiş portakal kabuklarıyla karıştırın. Dondurmayı, incirli karışımın üçte ikisi ve çam fıstıklarının da üçte ikisi ile karıştırarak buzluğa geri koyun. Kalan reçel kıvamlı sos olarak servis edebilmek için, karışımınızın kıvamını biraz daha inceltmeniz gerekiyor. Bunun için içine 1 çorba kaşığı su ekleyerek orta derece ateşte karıştırın. Bu da dondurmanın yanında servis edeceğiniz sosunuz olacak.
Sos hazır olduğunda tabaklara önce incir sosunu yerleştirip, üzerine hazırladığınız dondurmadan top top koyduktan sonra kalan çam fıstığı taneleri ile süsleyerek servis edin.