LEZZETLİ VE PRATİK TARİFLER

Dondurmalı Çıtır Baklava Dilimleri

MALZEMELER

3 çorba kaşığı ceviz (doğranmış)
3 çorba kaşığı Antep fıstığı (doğranmış)
3 çorba kaşığı badem (rendelenmiş)
2 çorba kaşığı pudra şekeri
2 çorba kaşığı tarçın
Ballı yufka için
2 adet baklava yufkası (24 x 48 cm)
25 gr margarin (eritilmiş)
1 çorba kaşığı bal
Servis için
1 çorba kaşığı bal

HAZIRLANIŞI

Ceviz, Antep fıstığı ve bademleri bir tepsiye dizip önceden ısıtılmış 200°C fırında yaklaşık 5 dakika, kuruyemişler altın rengi olana kadar kavurun. Fırından çıkardıktan sonra kuruyemişleri şeker ve tarçın ile karıştırarak bir kapta soğumaya bırakın.
Dökdörtgen bir kek kalıbının içini streç film ile kaplayın. Dondurmanın yarısını, üzeri pürüzsüz olana dek bastırarak dikdörtgen kek kalıbına boşaltın. Üzerine yemişlerle yapmış olduğunuz karışımın yarısını dökün, dondurmanın içine nüfuz edebilmesi için biraz bastırın. En üste dondurmanın kalan yarısını ekleyip düzleştirdikten sonra üzerini streç film ile kaplayıp buzlukta bekletin.
İki yufkayı üst üste koyarak diklemesine 4 parçaya ayırın. Daha sonra bu 8 dikey parçayı üst üste koyarak enine 4 parçaya ayırın. Toplamda 32 parça dikdörtgen şeklinde yufka elde edeceksiniz. (Her bir baklava porsiyonunuz 4 yufka diliminden oluşacak.) Yağlı kağıtla kapladığınız fırın tepsisine 8 parça yufkayı yan yana dizin ve her birinin üzerine erittiğiniz margarini fırça yardımıyla sürün. Bu işlemi ikinci, üçüncü ve dördüncü yufka katları için tekrarlayın. Dördüncü katın üzerini yağladıktan sonra biraz bal sürün, ardından da kuruyemiş karışımınızı üzerlerine serpin. Fırına atıp yufka altın rengi alana ve çıtır çıtır olana dek 6-8 dakika kadar pişirin. Piştikten sonra fırından çıkarıp soğumaya bırakın.
Çıtır baklava dilimlerini servis edeceğiniz zaman, kek kalıbındaki dondurmanızı çıkarın, streç filmden ayırın ve dilimleyin. Her bir dondurma dilimini, bir baklava dilimi ile tabaklara yerleştirerek, üzerine biraz bal gezdirdikten sonra servis edin.