LEZZETLİ VE PRATİK TARİFLER

Fıstıklı Çikolata Pralin

MALZEMELER

Dondurması için
100 gr bitter çikolata
Isıtılmış Carte d’Or Çikolatalı Sos
Fıstıklı pralin için
1.5 su bardağı şeker
1 su bardağı Antep fıstığı

HAZIRLANIŞI

Pralini hazırlamak için fırın tepsisine yağlı kağıt koyup, bir kenarda hazır tutun. Geniş bir tencere ya da tavayı orta ateşte ısıtın, dibini kaplayacak kadar şeker ekleyin. Üzerine fıstığı serpin fakat karıştırmayın. Şekerin kenarlarda karamelize olduğunu görene dek pişmeye bırakın. Şeker tamamen çözülüp karamelize oluncaya kadar karıştırmadan, sadece ara sıra tavayı sallayarak pişirmeye devam edin. Pişer pişmez yavaşça yağlı kağıdın üzerine boşaltın. Çatal yardımıyla karamelle kaplı olan fıstıkları birbirinden ayırıp tepsiye dağıtın. Soğuması için bir süre bekletin
Bu arada çikolatayı bir tencerede benmari usulü eritin. Daha sonra 2 çatal ile fıstıkları erimiş çikolatanın içine atıp tekrar yağlı kağıda koyun. Fıstıklı çikolatalı pralininiz hazır olduğunda çok ince olmayacak şekilde doğrayın. Çikolata kaplı pralinin üçte ikisini alıp dondurmanın içine karıştırdıktan sonra dondurucuya kaldırın. Kalan pralini servis için saklayın.
Servis etmek istediğinizde, dondurmayı kuplara yerleştirin. Üzerine ılık çikolata sosu, tepesine ise kalan pralini dökün ve hemen servis edin.