LEZZETLİ VE PRATİK TARİFLER

Floransa Biskivüli Dondurmalı Sandviçler

MALZEMELER

150 gr siyah çikolata
Floransa bisküvileri için
(Bu ölçülerle 16 adet elde edilir)
Üzerlerine sürmek için sıvı yağ
2 adet yumurta beyazı
1 adet küçük portakalın kabuğunun rendesi
100 gr pudra şekeri
250 gr ince ince doğranmış badem

HAZIRLANIŞI

Fırını önceden 150°C'de ısıtın. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin ve üzerini fırçayla hafifçe yağlayın. Başka bir kabın içinde yumurta beyazları ile portakal kabuğu rendesini sadece 5 saniye süre ile çırpın. Pudra şekeri ve gevrek bademleri de ekleyip elinizle karıştırın. Malzemenin elinize yapışmaması için elinizi soğuk su dolu bir kaba daldırıp ıslatın. Malzemenizden bir çorba kaşığı kadar bir parça alıp tepsiye birbirinden uzak tümsekler halinde dizin.
Bu kez bir çatalı suyla ıslatıp her bisküviyi ince ince düzleştirin. Bademler arasında boşluk kalmasını engellemek için bisküvileri olabildiğince ince hale getirin.
Tepsiyi fırına atın ve bisküviler kızarana kadar 12 dakika pişirin. Tepsiyi çıkarmadan önce bisküvilerin altının da pişip pişmediğini kontrol etmeyi unutmayın.
Bisküvileri tepsiden ayırmadan önce bir süre soğumalarını bekleyin. Floransa bisküvileri pişerken siz de yavaş yavaş kaynayan suyla dolu bir tencerenin içine koyacağınız bir kapta çikolatayı benmari usulü eritebilirsiniz. Soğuttuğunuz bisküvileri çikolataya daldırıp çikolatalı yüzleri yağlı kağıda gelecek şekilde dizin. Çikolatanın soğuyup bisküvilerinizin hazır olması için buzdolabı haricinde bir yerde bekletin. Floransa bisküvilerini kullanacağınız ana kadar saklama kabında bekletebilirsiniz, 3 güne kadar saklanabilirler
Servis edeceğiniz zaman bir adet Floransa bisküvisini çikolatalı tarafı yukarıya gelecek şekilde tabağa yerleştirin, üzerine vişneli dondurma toplarından koyun. Üzerini bir bisküvi ile kapatarak sandviç haline getirerek servis edin.