LEZZETLİ VE PRATİK TARİFLER

Kahveli Karamel Sos ile Bademli Pralin

MALZEMELER

Kahveli karamel sos için
1 çay bardağı şeker
1 su bardağı sert kahve
Bademli pralin için
1 su bardağı şeker
1 su bardağı tepeleme bütün badem
Çikolata bukleleri için
100 gr bitter çikolata

HAZIRLANIŞI

Önce kahveli karamel sosu hazırlayın (bu sosu buzdolabınızda bir aya kadar saklayabilirsiniz). Şekeri tek başına bir tencereye koyup orta ateşte karıştırmadan pişirin. Şeker eriyip kenarlarda karamelize olmaya başlayınca, her yerinin karamelize olabilmesi için tencereyi sık sık sallayın. Rengi koyu karamel rengine döndüğünde karameliniz hazır demektir. Üzerine kahveyi ilave edin ve sıçramamasına dikkat edin. Kahve, karamel içinde çözülene kadar birkaç dakika boyunca kaynatın.
Bademli pralini hazırlamak için bir tepsiye yağlı kağıt serin. Şekeri orta ateşteki tencereye boşaltın ve üzerine bademleri serpin. Şekeri karamelize oluncaya dek karıştırmadan bademlerin altında pişirin. Daha sonra karışımı yağlı kağıdın üzerine dökün ve soğuyarak sertleşmesini bekleyin.
Çikolata bukleleri için çikolatayı benmari usulü eritin. Soğuduktan sonra çikolatayı ters çevirdiğiniz bir tepsinin üzerine dökün. Bir spatula yardımıyla çikolatanın kalınlığı 5-7 mm olana dek tepsiye yayın. Daha sonra bu tepsiyi soğuk bir yere koyun, ancak buzdolabına koymayın çünkü dolapta çok soğuyarak kırılganlaşır. Çikolatayı bıçağın ucuyla sıyırarak çikolata buklelerini oluşturun
Pralin soğuyunca doğrayın. Servis için tabağa bitter çikolatalı dondurma toplarından koyun, üzerine kahveli karamel sosu gezdirin. Bademli pralin parçaları ve çikolata bukleleri ile süsleyerek hemen servis edin.