LEZZETLİ VE PRATİK TARİFLER

Portakal Diliminde Egzotik Dondurma

MALZEMELER

Portakallı sos için
Kaşıkla oyulup çıkartılmış portakal içi
1,5 su bardağı şeker

HAZIRLANIŞI

Küçük, keskin bir bıçak yardımıyla 12 adet portakalın tepesini kesin, kabuklarını bozmadan çay kaşığı ile içini oyun. Portakal içlerini püre için kenara ayırın. Kestiğiniz portakalların baş kısımlarını da daha sonra kapak olarak kullanmak için saklayın. Portakal kabuklarını dik bir şekilde tepsiye dizin. Ayrı bir kapta tahta bir kaşıkla çikolatalı dondurmayı biraz ezip yumuşatın ve boş portakal kabuklarının içine, her birinin yarısını dolduracak şekilde paylaştırın ve çay kaşığının arkasıyla üstlerini düzleştirin. İyice donması için yarım saat dondurucuda bekletin
Bu sırada 2 adet portakalın kabuğunu iyice rendeleyin ve yumuşak olmasını sağlamak için ezerek kaymaklı dondurma ile karıştırın. Daha önce yarısını doldurmuş olduğunuz portakal kabuklarının diğer yarısını da bu karışım ile doldurun. Kapak olarak kullanmak üzere ayırdığınız portakal başlarını kapatın ve içi dolu portakalları buzluğa atıp tamamen donana kadar 8 saat buzlukta bekletin.
Portakal sosu hazırlamak için portakalların içini ve toz şekeri karıştırarak püre haline getirin. Daha sonra süzgeçten geçirin ve parçacıklardan arındırın.
Portakallar tamamen donduğunda uzunlamasına dörde bölün ve tabaklara dizin. Dilimlerin üzerine ve tabağın etrafına portakallı sosu dökün, biraz nane ya da portakal yaprağıyla süsleyip servis edin.