LEZZETLİ VE PRATİK TARİFLER

Portakallı Tuiles

MALZEMELER

Tuiles için
Bu ölçülerle 12-15 adet Tuiles elde edilir
2 adet yumurtanın beyazı
1,5 su bardağı pudra şekeri
2 çorba kaşığı margarin (eritilmiş)
2 çorba kaşığı un
1 adet portakal ya da limonun ince dilimlenmiş kabuğu
Şekerli limon kabuğu için
2 adet limon
1 su bardağı toz şeker
Şerbet için
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı su

HAZIRLANIŞI

Tuiles’i hazırlamak için fırını önceden 190°C'de ısıtın. Yumurta beyazlarını temiz bir kapta iyice çırpın. Pudra şekerini ilave edin ve pürüzsüz olana kadar karıştırmaya devam edin. Erittiğiniz margarini elediğiniz unla birlikte bu karışıma çırparak ekleyin. Ardından portakal (ya da limon) kabuğunu ekleyin.
Fırın tepsinizin üzerine yağlı kağıdınızı serin. Bir çorba kaşığı dolusu karışımı alıp yağlı kağıdın üzerine koyun ve kaşığın tersiyle bastırarak çapı yaklaşık 6 cm, kalınlığı 2 mm olacak şekilde yayın. Geri kalan tüm malzemeye aynı işlemi uygulayın. (Eğer tek bir tepside pişirecekseniz bir tepsiye tüm malzemeyi sığdıramayacağınız için birkaç seferde pişirmeniz gerekecektir.) Tepsiyi fırına attıktan sonra üstleri altın rengi olana dek, 4-5 dakika süre ile pişirin. Fırından çıkardıktan sonra 10-20 saniye bekleyin ve sonrasında tepsiden alıp geniş bir merdanenin üzerinde soğumaya bırakın. Tuiles, genel olarak kavisli şekilde hazırlanır, bu nedenle merdane ya da yatay vaziyette bir şişenin üzerinde soğumaya bırakılarak onların şeklini alması sağlanır. Ancak arzu ederseniz düz ve yassı olarak da yapabilirsiniz. Bu durumda soğumaları için düz bir tezgahın üzerine koymanız yeterli olacaktır.
Şekerli limon kabuklarını hazırlamak için limonların kabuklarını ince ince soyun. Beyaz liflerin gelmemesine dikkat edin. Kabukları jülyen doğrayın. Bir tencereye atıp üzerine soğuk suyu ekleyin ve 5 dakika kaynatın. Kabukları süzün, soğuk sudan geçirin ve tekrar tencereye atıp aynı işlemi tekrarlayın.
Kabuklar pişerken başka bir tencerede şerbeti hazırlayın. Şeker ve suyu orta ateşteki tencereye koyun ve şekeri eritmek için kaynayana kadar karıştırın. Su kaynadıktan sonra 2 dakika daha kaynamaya bırakın. Jülyen kestiğiniz limon kabuklarını şerbete atıp kabuklar şeffaf bir görünüm alana kadar (3-4 dakika) kısık ateşte pişirin. Kabuklar piştikten sonra süzün (kabukları pişirdiğiniz suyu servis ederken kullanmak üzere saklayın) ve toz şekerin üzerine atıp şekere bulayın. Soğumalarını bekleyin. Soğurken kabuklar şekeri çekecek ve kuruyacaktır. Kabuklar kuruduktan sonra hemen servis edilebilir ya da saklama kabına konup bir aya kadar saklanabilir.
Servis etmek için tabakta en alta bir Tuiles yerleştirin, üzerine bir top limonlu dondurma koyun. (Dilerseniz üzerine biraz limon kabuklarının kaynadığı şerbetten dökebilirsiniz) Onun da üzerini başka bir Tuiles ile kapatın. Son olarak şekerli limon kabukları ile süsleyerek servis edin.